KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6251595
*
nr 625 1595
Gouache
John Carlson, "Tjurfäktning Sevilla" 27 x 35
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 22 februari 2010
kl 18:03:06
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache john carlson täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 625 1595
Gouache
John Carlson, "Tjurfäktning Sevilla" 27 x 35
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 22 februari 2010 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache john carlson täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
1 juli kl 18:12